Niezawodna
technologia laserowa
Wykorzystywana w gabinetach stomatologicznych na całym świecie.
Wykorzystywana w gabinetach stomatologicznych na całym świecie.
Słońce i światło słoneczne od zawsze były kojarzone ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i witalnością. Już w starożytnej Grecji i w dawnych Chinach w ramach terapii zalecano pobyt na słońcu i patrzenie na nie. Powstawały też świątynie – „szpitale”, w których pokoje pomalowane były na różne kolory. Chorzy przebywali w odpowiednich pomieszczeniach w zależności od choroby, na którą cierpieli. W Indiach, przed wystawieniem chorego na Słońce, smarowali go olejkami roślinnymi.
W tamtych latach nie istniały dowody naukowe, potwierdzające korzystne oddziaływanie światła na zdrowie, jednak uznawano to za fakt niepodważalny i skutecznie stosowano w terapii. Współcześnie wiadomo, że organizm człowieka zamienia światło w energię elektrochemiczną, co aktywuje szereg reakcji biochemicznych w komórkach wywołując efekt terapeutyczny.
Stosowanie promieniowania słonecznego w leczeniu było również popularne w XIX wieku. Odkrycie zalet helioterapii jest zasługą duńskiego lekarza Nielsa Ryberga Finsena, który badał sposoby wykorzystania światła w medycynie, za co w 1903 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Zaproponował on leczenie słońcem chorób skóry (m.in. tocznia gruźliczego). W XX wieku wprowadzono sztuczne promienniki typu lampy terapeutyczne i inne urządzenia, emitujące różne rodzaje promieniowania. Naświetlania,, zwłaszcza promieniowaniem ultrafioletowym, znajdowały szerokie zastosowanie Przed wynalezieniem niektórych leków, w tym antybiotyków Obecnie tzw. fototerapia dotyczy zastosowań określonych, wąskich zakresów promieniowania i stosowania fotouczulaczy. W latach 60. XX wieku rozpoczęto stosowanie laseroterapii – naświetlań promieniowaniem laserowym.
Praktycy i badacze zaczęli odkrywać kliniczne zastosowania laserów medycznych CO2 i Nd:YAG do zabiegów na tkankach miękkich jamy ustnej w latach 80 XXw., kiedy wypuszczono pierwszy impulsowy laser Nd:YAG zaprojektowany specjalnie na rynek stomatologiczny. W 1997 roku FDA zatwierdziła pierwszy prawdziwy laser Er:YAG do twardych tkanek zębów, a rok później Er,Cr:YSGG. Pod koniec lat 90. Pojawiły się również lasery diodowe oparte na półprzewodnikach.
W stomatologii lasery wykorzystywane są w periodontologii, endodoncji, chirurgii stomatologicznej, diagnostyce, wybielaniu zębów, sterylizacji kanałów korzeniowych, etc. Niektórzy lekarze stomatolodzy wykorzystują lasery np. do hamowania krwawienia w polu zabiegowym. Stymulacja przy pomocy lasera może przyspieszyć procesy gojenia zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej. Urządzenia te często są wykorzystywane również do plastyki wędzidełka. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny i bolesny dla pacjenta, a rana goi się o wiele szybciej. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie. Wykonywanie zabiegów chirurgicznych laserem nie powoduje krwawienia oraz nie wymaga lub wymaga minimalnego znieczulenia.
Słowo laser to akronim pochodzący z języka angielskiego, oznacza światło zwielokrotnione poprzez wzbudzenie emisji promieniowania – Light Amplificated by Stimulated Emissions of Radiation.
Laser diodowy SMARTMST wykorzystuje pięć wzajemnie uzupełniających się długości fal (405nm + 635nm + 808nm + 980nm + 1064nm) tworząc najbardziej kompleksowe urządzenie tego typu znajdujące zastosowanie w każdym gabinecie stomatologicznym. Zastosowana w laserze SMARTMST długość fali 635nm wykazuje doskonałe efekty fotobiologiczne, wykorzystując wysoką transmisję w wodzie. Ta długość fali jest także optymalnie dobrana do efektów fotochemicznych oraz lokalnej ozonoterapii poprzez aktywację błękitu toluidyny.
Fala 980nm przy niskich mocach średnich i wysokich gęstościach mocy ma zastosowanie w precyzyjnych zabiegach termicznych takich jak: mikrochirurgia waporyzacja i koagulacja. Dla długości fali 980nm w laserze SMARTMST efekty wycinania lub odparowania tkanki są też najszybsze w porównaniu z innymi laserami stosowanymi w praktyce zabiegowej takimi jak 808nm czy 1064nm. Ponadto fala 980nm przy wysokich mocach średnich i niskich gęstościach mocy może być stosowana do wykonywania zabiegów medycznego wybielanie. Fala 980nm wraz z falą 1064nm są szeroko stosowane do termicznej terapii bólu stawów, ścięgien i mięśni. Terapia bólu może wykonywana łącznie lub niezależnie każdym z laserów. Ponadto fala 1064nm przy niskich mocach średnich i wysokich gęstościach mocy ma zastosowanie w zabiegach endodoncji, gdzie świetnie sprawdza się przy zabiegach redukcji bakterii z systemu kanałów korzeniowych czyli tzw. odkażania kanałów, w periodontologii do odkażania kieszonek dziąsłowych oraz redukcji drobnoustrojów zlokalizowanych w tkankowych nabłonka, tzw. deepitalizacji przyczepu nabłonkowego.
Fala 808nm ma zastosowanie w biomodulacji tkanek głębokich: ta długość fali przenika do najgłębszych tkanek, powodując szybszą i bardziej wydajną naprawę komórek zlokalizowanych w tkankach podskórnych. Leczenie głębokiej regeneracji tkanek, stymulacja, przebudowa i naprawa kości, redukcja przewlekłego i ostrego bólu.
Zostaw nam Twój adres mailowy lub numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą.
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) zwanym dalej RODO informuję, iż: